Home / Copil / Țăndărică te invită la Festivalul de Animație ImPuls (7-18 noiembrie 2015)

Țăndărică te invită la Festivalul de Animație ImPuls (7-18 noiembrie 2015)

 

 tandarica 2

 

Marți 10 Noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:45 Lansare carte Adela-Smaranda Ungureanu-Caimacan – Cartea cu marionete [Editura Carminis] (Foaier Țăndărică)

18:00 A mano – Compania de Teatru ”El Patio”, Valencia, Spania [nonverbal] (Sala Lahovari) 6+, 40 min

19:30 Candid – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Anima Studio et.4) Adulţi, 50 min.

20:30 Audiție Rapunzel – Teatrul Național Radiofonic pentru Copii, București, România (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .

21:00 Discuții cu actorii și regizorul (Teatrul din nori et.5)

 

Miercuri 11 Noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:30 Lansare carte Giorgio Strehler – Scrisori despre teatru [Ed.Nemira] (Foaier Țăndărică)

18:00 Talita Kum – Compania de Teatru ”Riserva Canini”, Milano, Italia [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulți, 40 min

19:30 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Anima Studio et.4) 3+, 35 min.

20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)

21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Joi 12 Noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:30 Lansare de carte Cristina Pepino – Album scenografie [Editura UNATC Press] (Foaier Țăndărică)

18:00 Eveniment ȚĂNDĂRICĂ 70 DE ANI

19:00 Adunarea păsărilor – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulți; 60 min; nonverbal

20:30 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale – Păsările peste generații Discuții cu actorii și regizorul (Teatrul din nori et.5)

 

Vineri 13 Noiembrie

10:00 Cei trei purceluși – Teatrul Național pentru Copii, Beijing China [engleză] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

15:00 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Inst.Oncologic) 3+, 35 min.

17:00 Întâlnire cu jurnaliștii – Dramaturgia contemporană pentru copii (Teatrul din nori et.5)

18:00 Scufița Roșie – Teatrul de Dramă și Păpuși, Wałbrzych, Polonia [poloneză, subtitrat în engeză și română] (Sala Lahovari) 5+, 75 min

19:15 Conferință Octavian Saiu – Mit și teatralitate în animația contemporană (Sala Lahovari)

20:15 Continuare întâlnire cu jurnaliștii – Dramaturgia contemporană pentru copii (Teatrul din nori et.5)

21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Sâmbătă 14 Noiembrie

10:00; 12:00 Rățușca cea urâtă – Teatrul de Păpuși ”Puck”, Cluj-Napoca, România (Sala Lahovari) 6+, 45 min

11:00 Cine ești tu – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 35 min.

13:00 Decernare premiu excelență

18:00 Thumba-lumba – Teatrul de Stat de Păpuși, Burgas, Bulgaria [nonverbal] (Sala Lahovari) Toate vârstele, 40min

19:15 Do Mi No – Compania de Teatru ”Puranima”, București, România [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulți, 50 min

20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)

21:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Duminică 15 Noiembrie

10:00; 12:00 Prințesa Turandot – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Ariel”, Târgu Mureș, România (Sala Lahovari) 6+, 55 min.

11:00 Ursul păcălit de vulpe – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România (Grand Cinema and More – Mall Băneasa) 3+, 50 min.

17:30 Lansare de carte Ion Creangă – Fata babei și fata moșneagului [Editura Vellant] (Foaier Țăndărică)

18:00 Rapunzel – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România 5+, 60 min .

19:30 Play Shakespeare – Teatrul de Animație Țăndărică, București, România [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulți; 55 min

21:30 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Luni 16 Noiembrie

10:00 Mica sirenă – Teatrul Dramatic Fani Tardini – Secția Teatrul de Păpuși ”Gulliver”, Galați, România (Sala Lahovari) 3+, 50 min.

19:00 Pisica verde – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Luceafărull”, Iași, România (Sala Lahovari) 14+, 60 min.

20:15 Punguța de doi bani – Compania de Teatru ”Qui Peut”, București, România (Anima Studio et.4) Adulți, 50 min.

21:30 Dialog cu actorii (Teatrul din nori et.5)

22:00 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Marți 17 Noiembrie

10:00 Aventurile lui Chilli Ramirez – Teatrul pentru Copii ”Arlechino”, Brașov, România (Sala Lahovari) 4+, 50 min.

17:00 Întâlnire cu jurnaliștii – Concluziile festivalului (Teatrul din nori et.5)

18:00 Reflection – Compania de Teatru ”Lightwave”, București, România (Teatrul Nottara) Adulți, 50 min.

19:15 Ever after – Teatrul Municipal Baia Mare, Secția Păpuși, România (Sala Lahovari) 12+, 60 min.

20:15 Conferință – Teatrul în Taiwan – Trecut, present și viitor (Anima Studio et.4)

21:15 Spațiu de dialoguri-discuții teatrale (Teatrul din nori et.5)

 

Miercuri 18 Noiembrie

10:00 Vrăjitorul din oz – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”, Craiova, România (Sala Lahovari) 5+, 55 min.

17:30 Audiție Rapunzel – Teatrul Național Radiofonic pentru Copii, București, România (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .

18:00 Ana – Compania de Teatru Synchret & Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”, Iași, România (Sala Lahovari) Adulţi, 50 min.

19:00 Închiderea festivalului

 

About Isabela Mihalcea

Este redactor de sănătate al revistei Pap tot. Știe tot ce este nou în domeniul sănătății și dorește să transmită cât mai mult din aceste noutăți cititoarelor. Este mămica unui năzdrăvan de șase ani și foarte implicată în educația lui.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*